Athletics News hawkeyesports.com
Sixty-Two Hawkeyes Named Academic All-Big Ten

Sixty-two Hawkeyes were named Academic all-Big Ten for the 2008 spring season.

Sixty-two Hawkeyes were named Academic all-Big Ten for the 2008 spring season.

May 28, 2008

IOWA CITY -- The Big Ten Conference has announced that 62 University of Iowa student-athletes have been named to the 2008 spring Academic all-Conference team. The list includes student-athletes from baseball (8), men's golf (3), women's golf (2), rowing (14), softball (4), men's tennis (6), women's tennis (5), men's track (13) and women's track (7).

To be eligible for an academic all-Big Ten selection, student-athletes must be letterwinners in at least their second academic year at their institution and carry a career grade point average of 3.0 or better.

Baseball (8)
Name	         Year	Major	                                 Hometown
Tyson Blaser	So.	History/Secondary Education	               Taylor Ridge, IL
Nick Erdman	Jr. 	Chemical Engineering	               Cedar Rapids, IA
Ben Geelan	Sr.	Political Science/Health & Sports Studies Algona, IA
Kevin Hoef	Jr.	Pre-Business	                        Troy, IL
Michael Jacobs	So.	Pre-Business	                        Lenexa, KS
Nick Muhlenbruch	Jr.	Biomedical Engineering	               Iowa City, IA
Andrew Porter	Sr.	Computer Science	                        Moline, IL
Justin Toole	Jr.	Psychology; Health & Sports Studies	      Council Bluffs, IA

Men's Golf (3)
Name	         Year	Major	                                 Hometown
Zack Anderson	Sr.	Finance/Marketing	                        Iowa City, IA
Sam Christensen	Jr.	Integrative Physiology 	               Waterloo, IA
Dan Holterhaus	Sr.	Interdepartmental Studies	               Hiawatha, IA

Women's Golf (2)
Name	         Year	Major	                                 Hometown
Alison Cavanaugh	So.	Finance	                                 Littleton, CO
Jill Marcum	Sr.	Economics	                                 Clarinda, IA

Rowing (14)
Name	         Year	Major	                                 Hometown
Annette Allard	So.	English/Spanish	                        Pass Christian, MO
Katelyn Davy-Traynor Jr.	Interdepartmental Studies	               Chemainus, British Columbia
Megan Erickson	So.	Nursing	                                 Ankeny, IA
Dani Harris	Jr.	Microbiology	                        Marshalltown, IA
Emily Katalinich	So.	Communication Studies	               Springfield, IL
Kristin Kelly	Jr.	Speech & Hearing Science	               Brockville, Canada
Brittany Keyes	Sr.	Athletic Training	                        Stillman Valley, IL
Molly Lynch	So.	Biology	                                 Wheaton, IL
Hannah Miller	Jr.	Speech & Hearing Science	               Leaf River, IL
Katie Ouellette	Jr.	Nursing	                                 Duluth, MN
Sheila Rinozzi	So.	Pre-Athletic Training	               Chicago, IL
Courtney Spears	So.	Journalism & Mass Communications	      Rockford, IL
Emily Vinson	So.	Nursing                             	      Boulder, CO
Melissa Wordelman	Jr.	Art	                                  Ada, MN

Softball (4)
Name	         Year	Major	                                  Hometown
Lindsey Digmann	So.	Health & Sports Studies/History	       Marion, IA
Summer Downs	Sr.	Health & Sports Studies	                San Diego, CA
Colleen McGlaughlin Jr.	Actuarial Science     	                Morton, IL
Erin Riemersma	Jr.	Finance/Management  	                Orland Park, IL

Men's Tennis (6)
Name	         Year	Major	                                  Hometown
Patrick Dwyer	So.	Marketing	                                  Franksville, WI
Reinoud Haal	So.	Pre-Business	                         Heemstede, Netherlands
Gregory Holm	Jr.	International Studies/French	       Omaha, NE
Tommy McGeorge	So.	Pre-Business	                         Tucson, AZ
Mat Sawin 	Sr.	Finance	                                  Alberta, Canada
Bart van Monsjou	Sr.	Industrial Engineering	                Oirschot, Netherlands

Women's Tennis (5)
Name	         Year	Major	                                  Hometown
Jennifer Barnes	Jr.	Marketing    	                         Bettendorf, IA
Merel Beelen	Jr.	Chemical Engineering	                Grubbenvorst, Netherlands
Kayla Berry	Sr.	Communication Studies	                Brisbane, Australia
Jacqueline Lee	Sr.	Interdepartmental Studies	                Canton, OH
Milica Veselinovic	Sr.	Health & Sport Studies/German	       Sombor, Serbia

Men's Track (13)
Name	         Year	Major	                                  Hometown
Brendan Camplin	Jr.	Biomedical Engineering	                Batavia, IL
A.J. Curtis	Jr.	Math/Secondary Education	                Brodhead, WI
Cannon Dolan	Jr.	Marketing/Finance	                         Independence, IA
Lee Elbert	Sr.	Communication Studies	                Whittemore, IA
Jesse Luciano	So.	Pre-Business	                         Villa Park, IL
Mark Mankivsky	So.	Management Information Systems              Naperville, IL
Eric MacTaggart	Sr.	Music/Secondary Education	                Glen Ellyn, IL
Andy Napier	Sr.	History/Secondary Education	                Antioch, IL
Ryan Niver	Sr.	Health & Sport Studies	                Mason City, IA
Jay Renaud	Jr.	History/Secondary Education	                Mt. Prospect, IL
Mark Schaapveld	Sr.	Management	                         Iowa City, IA
Brice Wilson	Jr.	Mechanical Engineering	                Wichita, KS
Bobby Windauer	Jr.	Art/Health & Sport Studies 	                Iowa City, IA

Women's Track (7)
Name	         Year	Major	                                  Hometown
Krista Anderson	Jr.	Elementary Education	                Leeds, ND
Meghan Armstrong	Sr.	Integrative Physiology	                Martinsburg, WV
Jolly Burke	So.	Psychology/Sociology 	                Parker, CO
Katie Ellis	So.	English/Cinema	                         Barrington, IL
Molly Esche	Sr.	Communication Studies	                Waukesha, WI
Rachel Hawks	Sr.	Biomedical Engineering	                Marshalltown, IA
Rhonda-Kaye Trusty	So.	Biology	                                  Brampton, Ontario